Rákosi Dóra +3630 264 0589

Mi fán terem a viscerális terápia?

Amit érdemes a viscerális terápáról tudni, hogy azokra a fájdalmakra lehet igazán hatásos, amiket a műtét(ek) szövődményei, illetve a belső gyulladások okoznak.

Ez egy kézzel végzett (nyomó, húzó, toló) fogásokból álló kezelés. Mindig megelőzi egy részletes kikérdezés, valamint mozgástesztek. Vannak kontraindikációk, amikor nem végezhető el a terápia, ilyen pl. a terhesség, az akut fertőzés, a lázas állapot, egy rosszindulatú daganat.

Mi történik kezelés közben?

Ez egy komplex kezelés. Nem masszázs és nem is gyógytorna, bár a házi feladatban a páciensek kapnak mozgást. Általában gyógytornász által végzett, speciális fogásokból álló, mély kötőszöveti kezelést jelent a hason, mellkason, kismedencén. Nem masszázs, mert belső feszültségeket oldunk, a fogások sokszor statikusak, nem dinamikusak, mint egy masszázsnál. Általában egy kezelés 50-60 perces és 2-3-4 alkalomnál ritkán kell több ismétlés. Két kezelés között 10-14 napnak el kell telnie.

A “viscera” latinul zsigert jelent. A belső szerveket is körülvevő kötőszöveti pólya elváltozásait (belső gyulladás, műtétek, így császármetszés is, inaktív életmód), feszültségeit oldjuk a kezelés alatt. Ez a kötőszöveti pólya (latinul fascia) az embrionális fejlődés során alakul ki. Tulajdonképpen ebbe nő bele minden szervünk. 3-szor 3 rétegből áll, és a rétegek egymáson el tudnak csúszni. Ezek között a rétegek között található számtalan fájdalmat, nyomást, hideget, meleget és helyzetet érzékelő receptor. Ha a rétegek közötti mozgás gátlódik (egy császáros heg által például, hiszen a hasi szülés során megközelítőleg 10 hasi réteget vágnak át és húznak szét), akkor a receptorok nyomás alá kerülnek és megy az infó az agyba. Az agy pedig kiadja a parancsot, hogy ne mozogjunk, ne okozzunk nagyobb kárt magunkban.

Minden szervnek van egy saját mozgása, amit a mellkasban, a hasüregben és a kismedencében megtesz a mindennapi mozgásaink során. Érdekes tény, hogy a májunk például így napi 400 métert képes “megtenni”. Persze, ha nem fogja őt valami. Mondjuk egy műtét hege. De ugyanígy mozog(na) a méhünk is, műtét után is, ha nincs akadályoztatva.

A hegekről, amit nagyon fontos tudni, hogy a kezdeti időben több kollagént tartalmaznak, mint elasztint. A heg gyógyulási folyamata 36 hónap átlagosan. A hegszövet egy instabil szövet. Stabilitásra vágyik, ezért vagy odanő valamihez, vagy magához tud húzni valamit. A baj (s újabb tévhit), hogy a felületesen szépnek kinéző heg még nem jelenti azt, hogy a mélyebb rétegek között ne okozna összenövéseket… Hegek egyébként nem csak műtéti úton keletkezhetnek. Pl. akkor is, ha megütjük magunkat, de külsőleg a bőr folytonossága nem szakad meg. A heg akár hónapokkal, sőt évekkel, évtizedekkel a műtétek után is okozhatnak panaszt.

Miért fontos a hegkezelés?

Hegkezeléssel a hegek rugalmassága növelhető. Ha rugalmas a heg és a környezete, akkor az alatta lévő szervek mozgása sem gátlódik, nem jelentkeznek egyéb panaszok, vagy a kezelés hatására oldódnak azok. A fentiek fényében világos: a hegkezelés, hegmasszázs császármetszés után már a kórházban indulhat (akkor még csak azzal, hogy ingert adunk a hegnek, rátesszük a kezünket, légzőtornákat végzünk ,ezzel is húzásirányt adunk neki gyógyulás közben), s élethosszig tartó feladat, otthon is, s ha kell, szakember segítségét igénybe véve!

https://csaszarvonal.hu/cikk/csaszar_utan/a_csaszaros_heg_ha_kivulrol_szep_bent_is_minden_rendben_van/20191206130442